Web sitesi kullanıcılar için neden önemli, sorusuna cevap; İnternet ticaret hayatında da yapılan işin ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başladı. Hatta işin yapılış şeklini bile değiştirmeye başladı. Artık tüketiciler bir şey almadan önce internette araştırma yapıyorlar.

Web sitesi neden önemli?

Kredibilite ve kimlik/imaj oluşturma: İster sevin ister sevmeyin potansiyel müşteriler ürün veya hizmetlerinizin kalitesini ölçerken sunuşunuza ve imajınıza bakarlar. Bu yüzden estetik açıdan güzel bir web tasarımı size ve şirketinize müşterilerinizin gözünde daha yüksek kredibilite sağlayacaktır.

Maliyetleri azaltır: Broşür gibi durağan geleneksel medyaya niçin o kadar para harcayasınız?

Eğer şirkette veya ürün veya hizmetinizde bir değişiklik yaparsanız tüm broşürleri silbaştan basmanız gerekir. Halbuki web sitesi dinamiktir, kolayca değiştirilebilir ve güncellenebilir. Bu da son derece düşük bir maliyetle yapılabilir. En güzeli de müşterileriniz bu bilgilere dünyanın her yerinden gecikme olmaksızın kolaylıkla ulaşabilirler.
Görsel olarak güzel ve işlevsel dizayn edilmiş bir web tasarımı sizin ve çalışanlarınızın saatler alan müşteri sorularını cevaplama süresini azaltarak zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Mevcut pazarlama çabalarınızı tamamlayıcı bir görev yapar: Çoğu insan web sitesini reklam aracı olarak düşünür. Bu düşünce çok doğru değildir. Web tasarımı mevcut faaliyetlerinizi tamamlar ve geliştirir. Potansiyel müşterileriniz diğer geleneksel reklam araçlarında yer alma imkanı olmayan her türlü bilgiye kolayca ulaşabilir. 10 yıldan daha az sürede web tasarımı sarı sayfalar da olmak kadar olağan bir şey olacak. Eğer siz bu treni kaçırırsanız müşterileriniz ne düşünecek?

Müşteri hizmeti: Web tasarımı potansiyel müşterilerin şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlar. Şirketiniz 7 gün 24 saat açık olacak ve eğer bir müşterinizin ürününüz veya hizmetlerinizle ilgili bir sorusu olursa size sadece bir elektronik posta mesafesi uzaklıkta olacaktır. Bazı insanlar telefonla konuşmaktan hoşlanmadıkları için, elektronik posta ile iletişim kurmak onlara rahatlık verir.

Rekabette mesafe kat edersiniz: Profesyonelce dizayn edilmiş bir web sitesi şirketinizin başkalarına olduğundan daha büyük ve profesyonel görünmesini sağlar ve bu da size diğer rakiplerinize göre rekabet avantajı sağlar.

Google, Yahoo, MSN gibi internet arama motorlarında şirketinizin web tasarımı çıkmaya başladı mı, siteniz ne kadar aktif kalırsa ziyaretçi trafiği de o kadar artar. Sadece bu nedenle bile şirketinizin bir web sitesine sahip olması önemlidir.