Katalog, firmaların ürünlerinin veya hizmetlerinin tanıtıldığı materyallerdir. Tanıtım amaçlı güçlü bir doküman olan bu ürünler firmaların kendilerini detaylı bir şekilde anlatabilmeleri ve potansiyel müşterilerinin dikkatini çekebilmeleri için oldukça önemli bir yoldur. Öne çıkarmak istenilen her ürün ya da hizmet kataloglarda yer alabilir. Katalog içeriği, tasarımı ve baskısı müşteriye giden yolda her zaman daha kolay ilerlemenizi sağlar.

Katalog nasıl hazırlanır?

Profesyonel bir katalog sahibi olursanız müşterilerinizin ilgisini rahatlıkla çekebilirsiniz. Firma için öncelikli olan dikkat çekmek olduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda katalogların önemini görebilirsiniz. Katalog bastırarak kurumsal kimliğinizi doğru şekilde ifade ederken potansiyel müşterilerinize kendinizi vizyonunuz çerçevesinde ifade edebilirsiniz.

 

Katalog nasıl hazırlanır?

 

Hazırlama Süreci

Katalog yapmak size müşteri kazandırırken kurumsal kimliğinizi ve kendinizi ifade etme imkanı da sunar. Şirketinizi ziyaret etmeyi aklından geçirmeyen insanları davet etmenin şık yöntemleri arasındadır. Bu ürünler doğru hazırlandıkları zaman size başarıyı getirirler.

İçerik Hazırlaması

Tasarıma başlamadan önce içeriklerin bir araya gelmesi gerekir. Ürün ya da hizmetlere ait görseller, tanıtım metinleri, ürün özellikleri, hizmet detayları, referanslar ve içerisinde yer almasını istediğiniz her içerik bir arada olmalıdır. Görsel içerikleri toplarken maliyetleri düşürmek adına hazır görselleri tercih edebilirsiniz. Ürün ya da hizmetler ile ilgili bir katalog çekimi yaptırmak her zaman en etkili yöntemlerden birisi olsa da firmalar bu noktada bütçe odağında hareket edebilirler.

Katalogla ilgili içeriklerin hazırlanma sürecinde ürün ve hizmetler hakkında bilgi sahibi olan kişilerin çalışması önemlidir. Hatalı bir açıklama, yanlış veya eksik bir görsel rahatça dikkat çekerek kurumsal imajı zedeleyebilir. Amacımız müşteri kaybetmek olmadığından dolayı bu duruma dikkat etmek gerekir.

Tercihler

Ürün içerikleri tamamlandıktan sonra sıra boyut seçimine gelir. 15x21cm ya da 21×30 cm gibi boyutlar arasında en uygun olanı tercih edilir. Bu tercihin ilk aşamada yapılmasının nedeni tasarımın yapılacak olmasıdır. Katalogların nerede dağıtılacağı ya da ne zaman inceleneceği göz önünde bulundurularak boyut seçimi yapılır.

Boyut seçiminden sonra sayfa seçimi ve sayfa yerleşimi ile devam edilir. Sayfalandırma ve tasarımın tam olarak anlatılanı vermesi için doğru sıralamaya sahip olması ve firmanın mesajını net bir şekilde vermesi gerekir. Eğer bu şekilde bir sıralama yapılabilirse katalog her zaman başarılı olur. Sayfalandırma yapılırken iletişim bilgilerinin nerede yer alacağına, fiyat bilgisi verilip verilmeyeceğine, ürün kodlarının nasıl yazıldığına dikkat etmek gerekir. Kataloğu inceleyen bir müşterinin bir sonraki adımda firmaya ulaşmasını kolaylaştıran her içerik katalogda yer almalıdır.

 

 

İçerikleri oluşturulduktan sonra bunların entegre edilmesi gerekir. Ürün ve hizmet tanıtımları kataloglarda mevcut hali ile yer almaz. Açıklama veya tanıtım metinleri 50 ila 150 kelime arasında olabilir. Ürün ve hizmet özelliklerinin ufak avantajlarından bahsedebilmek müşteriler için etkili bir yönlendirme yapılmasını sağlar. Ağırlık, boyut, hizmet süresi ya da genel içerik şaşırtmamalı ve en doğru şekilde bilgi aktarımı sağlanmalıdır.

Katalog içeriği hazırlarken sadece ürün ve hizmet açıklamalarına odaklanmamak gerekir. Ön ya da arka kapak içerisinde tanıtım metinleri kullanılabilir. Bu metinlerde verilmek istenen mesajı iyi seçmek, ağdalı tanıtımlardan uzak durmak önemlidir. Potansiyel müşterilerin satın alma isteklerini öne çıkaracak içeriklerin katalogda mutlaka yer alması gerekir.

 

Kapak Tasarımı

İçerik, kalite ve marka ne kadar önemli olursa olsun bir materyali, ürünü ya da hizmeti cazip kılan ambalajıdır. İnsanların renklere, desenlere verdiği tepkiler metinlere verdiklerinden daha fazla olduğundan dolayı görsel tasarım önemlidir. Bir katalog içinse görsel tasarımın en önemli olduğu yer kesinlikle kapak tasarımıdır. Potansiyel müşterilere ilk intiba bırakılan alan katalog kapağı olacağı için bu sayfanın tasarımına özellikle dikkat edilmesi gerekir.